1848 március 15ke egy nap krónikája!
2012.03.11. 08:49
Má rcius 15ét megelőzte a reformkor, mint egyfajta előkészület, és utánna jöttek a szabadságharcba torkolló események. Mi most a nap eseményeit ismertjetjük, amelynek végén megszünt a cenzura, a hadsereg helyett a helyiekből álló polgárörség vigyázta rendet, Táncsics Pedig kiszabadult!
Reggel Petőfi Sándor lakásán, a költő, Jókai Mór, Vasvári Pál és Bulyovszky Gyula tanácskozik a teendőkről. Jókai és Bulyovszky összeállítja a 12 pontot. Először a Pilvax kávéházba mentek. Itt Jókai felolvassa a 12 pontot, Petőfi pedig el szavalja március 13-án megírt versét, a Nemzeti dalt. Majd a szakadő essőben körbejárták a z egytemeket (Orvosi, Jogi stb) ahol felovasván a 12 pontot és elszavalva nemzeti dalt egyre többen csatlakoztak hozzájuk a zuhogó esső ellenére.
Ezután elmennek egy nyomdához, a legendás a Landerer és Heckenas nyomdához. Némi huzavona után Petőfi, Jókai, Irínyi József, Degré Alajos, és Vidats János elérik, hogy kinyomtassák a tizenkét pontot, és a nemzeti dalt, amire az összegyűltek a zuhogó esőben várakoznak.
Dél körül a vezérszónokok feloszlatják a tömeget azzal, hogy ebéd után 15 órára gyűljenek össze a Nemzeti Múzeumhoz népgyűlésre.
Délu tán a múzeumnál már kb. tízezer ember gyűlik össze, ahol Vasvári és Irínyi szónokol. Elhatározzák Táncsics Mihály kiszabadítását a budai vár helytartótanácsi börtönéből, majd hatfős bizottságot választanak (Petőfi, Jókai, Irínyi, Vasvári, Irányi Dániel és Bulyovszky) a Pest Város Tanácsával való tárgyalásra.
A városházához igyekvő tömeghez ekkor csatlakozik Klauzál Gábor és Nyáry Pál, hogy lecsillapítsa a radikalizálódó tömeget és átvegye a mozgalom irányítását.
A később "márciusi ifjaknak" nevezett fiatalok átengedték a vezetést a mérsékelt liberálisok vezéregyéniségeinek, akik ismertebbek és elfogadhatóbbak voltak a polgárok számára.
A városházán a két liberális politikus és a fiatalok bizottsága a tanáccsal a 12 pontról vitatkozik, melyet nagy nehezen el is fogadnak, mivel a tanácsterembe tóduló 300 fő, valamint az épület előtt várakozó 10-15 000 ember annyira megrémítette a városi tanács vagyonos polgárait, hogy nem csak hogy a 12 pontot írták alá és csatlakoztak a követelésekhez, hanem a forradalom itt létrejött választmányának vezető bizottságába is jelölték képviselőiket.
Az egyik nyomtatott példányt aláírják és lepecsételik, majd fél öt körül megválasztják a 13 tagú Rendre Ügyelő (Közbátorsági) Választmányt: Irínyi, Petőfi, Vasvári, a radikálisok közül, Nyáry, Klauzál és Egressy Sámuel a liberális nemesek képviseletében, s végül a liberális városi polgárságból Rottenbiller Lipót alpolgármester, Kacskovics Lajos főjegyző, Staffenberger István szószóló, Molnár György gombkötőmester, Tóth Gáspár szabómester (Petőfi egyik mecénása) és Gyurkovics Máté szűcsmester.
A nép és a bizottmány tagjai a hajóhídon átmennek a budai várba, s az Úri utcában álló Helytartótanács elé terjesztették a 12 pontot, és ismertették az eddigi történéseket. A bécsi forradalomtól és a tömegtől megrémült t anács alelnök, gróf Zichy Ferenc mindenbe beleegyezik.
Délután hat órakor szabadul ki a börtönéből Táncsics, diadalmenetben, polgárok visznek Petre.
Este kivilágítják a várost, 19 órakor a nép által már előzetesen kívánt Bánk bán előadását szakítja meg a Nemzeti Színházba betóduló sokaság. Eléneklik a Himnuszt, a Szózatot, s számos egyéb dalt, Egressy Gábor a Nemzeti dal elszavalása után más verseket ad elő.
Ugyanekkor a Rendre Ügyelő Választmány a városházán ülésezik, s két határozatot szerkesztenek, melyek másnap reggel már kinyomtatva láthatók szerte a városban.
|