kultura/hagyományok : Rovás, az ősi magyar írás! A rovás Ábc és legfontosab szabályok Újratöltve! |
Rovás, az ősi magyar írás! A rovás Ábc és legfontosab szabályok Újratöltve!
2011.12.08. 12:31

A rovásírás ábécéiA rovásírás legfontosabb szabályai:
1. A rovásírást jobbról balra írjuk, mert legtöbb írásemlékünkben így szerepel. Lehet balról jobbra is írni, ám úgynem hagyománykövető. Ennek a nehézsége, hogy az esetben meg kell fordítani a betûket.
2. A szavakat szóközökkel választjuk el egymástól. Az írásjelek ugyan-azok, mint a latin betûs írásnál.
3. A rovásírásban két fajta K betû használatos. Magyar Adorján sze-rint az egyik a szó végeire, a másik a szó belsejébe kerül. ForraiSándor véleménye ezzel szemben az, hogy a két fajta K használatát a mellettük lévõ magánhangzók hangrendje dönti el. FriedrichKlára kutatásai szerint rovásemlékeink nem igazolják ezeket a szabályokat.Egyszerûbb, és ezt az egyszerûsítést Forrai Sándor is elfogadja, ha csak a
k jelet használjuk K-ként. Ugyanis régen nemcsak az (e)f, (e)l, (e)m, (e)n, (e)ny, (e)r, (e)s, (e)sz hangoknál ejtet-ték elől az e-t, hanem mindegyik mássalhangzónknál. Tehát (e)b,(e)c, (e)cs… …(e)k, ennek a jele pedig a k.
4. Fontos szabály, hogy rovásírásunkban csak azokat a betûváltozatokathasználhatjuk, amelyek valamely régi rovásemlékben megtalálhatók. A rovásbetûk között nincs Q, W, X, Y. Rovásírással így jelöljük õket:
Sajnos a rovás még nem szabvány, így böngészők nem veszik be, de képformátumban már megoldható a dolog. Ime a teljes székely magyar rovás Ábc!


|