Miért beszélünk több ezer éves eszmeiségről?
Füsti 2010.07.22. 19:25

A netes és élőben történő beszélgetésim során többször felmerül, visszatérően egy kérdés, ami sokak számára nem világos. Ez a kérés pedig az, hogy miért beszélünk több ezer éves eszmeiségről, amikor magát a koronát alig ezer éve kapta Szent István?
A kérdés tisztázásához, először is tisztázni kell, magát a Koronát, és viszonyát az eszmeiséghez. Ehhez előveszem, dr. Halász József a téma egyik elismert szakértőjének fogalmazást, aki a szent Korona mint szakrális ereklye írásában a következőképpen fogalmazását.
"Mint minden jelkép, a Szent Korona is annak az eszmének a tárgyi szimbóluma, amelyhez kötődik. A Magyar Parlamentben lévő Szent Korona a Szent Korona eszméhez kötődik, így az a szakrális erő, amely abból sugárzik, a Magyar Küldetés ereje."
Ebből a fogalmazásból kitűnik, hogy a magyar Szent Korona, fontos része az eszmeiségnek, de csupán jelképe annak. Az eszmeiség a Korona nélkül, vagy előtte is létezhetett. A legliberálisabb Szent Korona tan kutatók is messzebbre vezetik azonban vissza a Tan létezését, mégpedig a vérszerződésig, amivel olvasatukban a megalakult a magyar nemzet mint olyan. A viták elkerülése végett mi is maradjunk ennél a hivatalos álláspontnál.
Érdemes megvizsgálni, hogy Árpád törzsei akik nemzetté váltak a Vérszerződés által, honnan milyen kultúr és életmódbeli környezetből jöttek.
Ők a sztyeppei Lovas kultúrkörből jöttek, azok hagyományait éltették tovább, még ha vérségileg esetleg Finnugorok is voltak. Ezt a finnugor elmélet hívei is el szokták ismerni.
A lovas (szemükben nomád) kultúrkörből származtak ateljesség igénye nélkül a Tatár néven ismerté vált birodalmat alapító népek, Attila hunjai az úgynevezett Szkíták és a Pátus néven birodalmat alapítók is. A Szkíták és a Hunok valószínűleg ugyanazon nép különböző időkben, különböző népek általi megjelölései voltak, de most ezt is hadijuk figyelmen kívül. A lényeg, hogy ugyanabból a kultúrkörből emelkedtek ki. A Szkítákról, és a Pátosukról pedig világszerte kezdik elismerni, hogyha el is vadultak, de eleinte igen magas erkölcsi szinten voltak. Az Európai kultúrkör alapjának tekintett görögök is sok mindent átvettek, tanultak tőlük, a Hunok pedig Atilla idején le is győzték a birodalmat.
A sztyeppéi lovas életmód tehát magas erkölcsiséget képviselhetett, amit a mi eleink is magukkal hoztak a Kárpát Medencébe. És ha az István által államvallássá tett Katolikus hit térítése közben üldözték, tiltották is ezen ősi hagyományainkat,és eszméket azért a magyar emberbe csak beleivódott annyira, hogy ezen hagyományokat és erkölcsiséget, ha sokszor rejtve is, de tovább éltették, mind vallásban, mind a magyar népi kultúra keretén belül.
Amikor több ezer éves Szent Korona eszmeiségről beszélünk, ezért beszélünk tehát több ezer éves Eszmeiségről.
|